[dropcap size=big]K[/dropcap]ominki są ponadczasowe, ludzkość buduje je od wieków i zapewne szybko się to nie zmieni. Jednak w ciągu ostatnich lat dokonała się w tej dziedzinie prawdziwa rewolucja.

- Reklama -

Kominek z otwartym paleniskiem czy też może z wkładem?

tradycyjny otwarty kominek pełnił i pełni nadal rolę ozdoby, nie nadaje się on do ogrzewania większych przestrzeni niż pomieszczenie w którym się znajduje. Wynika to przedewszystkim z faktu że jedynie 10-15% ciepła zostaje wewnątrz natomiast reszta ucieka przez komin, drewno spala się w nim bardzo szybko co oznacza że trzeba ciągle dokładać drewno co nie jest zbyt wygodne ani oszczędne. Inaczej jest odnośnie zamykanych wkładów kominkowych, nawet tych o bardzo prostej konstrukcji. Najważniejszą z różnic jest to że wkłady zużywają do ogrzewania dwukrotnie mniej drewna niż tradycyjne kominki z otwartą zabudową.  Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć odpływ powietrza do spalania, przez co spowalniany jest czas między dokładaniem drewna do paleniska nawet o kilka godzin.

Jednym z najważniejszych elementów przy wykorzystaniu wkładów kominkowych jest możliwość zastosowania systemu który może być zastosowany do transportu ciepłego powietrza do innych pomieszczeń jednak jest to tylko możliwe dzięki zastosowaniu jednego z dwóch typów instalacjii:

  • połączenie z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W tym systemie powietrze ogrzewane przez wkład kominkowy lub kasetę kanałami rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń. Wyloty kanałów są uzbrojone w specjalne nawiewniki, umieszczone w ścianach lub stropie. Jeżeli nie ma potrzeby prowadzenia długich kanałów w poziomie, przepływ powietrza odbywa się samoczynnie, grawitacyjnie. W przypadku większych odległości instaluje się wentylator, który wymusza przepływ powietrza. Do wykonania instalacji wykorzystuje się zaizolowane termicznie aluminiowe przewody o średnicy wewnętrznej 100–160 mm. System DGP jest stosunkowo tani, oprócz wentylatora i ewentualnie sterującego nim termostatu nie ma żadnych mechanizmów, które mogą się zepsuć. Niedogodnością systemu jest to, że działa tylko wtedy, kiedy palimy w kominku.
  • ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym, czyli zasilającym instalację centralnego ogrzewania. Jest bardziej skomplikowane niż system DGP, a tym samym droższe. Tego typu kominek to w praktyce cała kotłownia, która wymaga wielu urządzeń zabezpieczających i regulacyjnych. Przepływająca w nim woda ogrzewana jest przez spaliny pochodzące ze spalanego drewna i doprowadzana do grzejników. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilkunastu do mniej więcej 40 kW. Zazwyczaj kominek z płaszczem wodnym nie jest jedynym źródłem ciepła. Dlaczego? Drewno pali się kilka godzin, potem woda w instalacji stygnie. Jeżeli na czas nie uzupełnimy paleniska drewnem, w mroźne dni instalacja może zamarznąć. Dla wygody instaluje się drugie źródło ciepła, np. kocioł gazowy, olejowy lub elektryczny.

Kryteria wyboru :

Na rynku polskim jest bardzo wiele firm specjalizujących się w sprzedaży kaset i wkładów kominkowych. Urządzenia te najczęsciej różnia się kształtem, sposobem otwierania drzwiczek, stylistyką elementów a także parametrami. Aby wybrać właściwy sami musimy określić do jakich celów będziemy używać kominka, jeśli zamierzamy go używać naprawdę okazjonalnie to skupimy się tylko na walorach estetycznych jednak jeśli będziemy chcieli go użyć jako podstawowego źródła ogrzewania w domu to skupimy się na parametrach technicznych i użytkowych.

Kominki tradycyjne i elektryczne :

Oprócz kominków tradycyjnych na paliwo stałe mamy możliwość zainstalowania kominka na gaz lub energię elektryczną. Nie musimy wówczas dbać o opał, oczyszczać paleniska i uważać, aby żarzące się węgliki nie spowodowały uszkodzeń czy pożaru. Są one zdecydowanie bardziej wygodne, każdy z nich ma jednak nieco inną specyfikę. Głównymi elementami kominka gazowego są: żeliwna obudowa, palnik gazowy (na gaz ziemny lub płynny) i imitacja drewna lub węgla (najczęściej ceramiczna). Nie ma tu tradycyjnego paleniska, ale kominek musi być podłączony do komina, który będzie odprowadzał spaliny wydobywające się podczas jego funkcjonowania. Jeśli natomiast korzysta się z kominka z zamkniętą komorą spalania i nie ma dostępu do komina, wówczas instaluje się przewód powietrzno-spalinowy, który odprowadza spaliny na zewnątrz budynku. Kominki gazowe mogą mieć palenisko niezasłonięte lub zasłonięte szybą. Płomień można zapalać zapałkami bądź zapalarką zasilaną bateriami. Ponadto kominki gazowe powinny mieć zabezpieczenie w postaci zaworu odcinającego dopływ gazu po zaniku płomienia, a także czujnik, który zapobiega cofaniu się spalin do wnętrza pomieszczeń.  Kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do wentylacji, a jedynie do instalacji elektrycznej – gniazdka, z którego będzie czerpał energię. Może służyć do ogrzewania pomieszczeń lub pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjne, tzn. płomień w tego typu urządzeniach może się palić, natomiast nie wydziela on ciepła. Takie kominki również mogą stanowić element centralnego ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj