Kolory we wnętrzu i ich zastosowanie

0
1 066 wyświetleń
Kolory we wnętrzu i ich zastosowanie - Porady Polskie Wnętrza - www.polskie-wnetrza.pl

Jaki jest najlepszy sposób żeby odmienić nasze mieszkanie? Przemalować je na kolory które pasują do naszej osobowości ale i też charakteru wnętrza. Gdy szukamy odpowiedniego koloru do swojego mieszkania lub domu mamy całą paletę opcji. Najlepszą opcją jest zdecydowanie się nie tylko na jeden konkretny kolor ale na odpowiednio dobraną paletę. Cały sekret idealnie urządzonego wnętrza tkwi głównie w połączeniu idealnych kolorów, związkach pomiędzy nimi i kontekscie w jakim występują.

- Reklama -

Tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego jak chcemy widzieć nasze mieszkanie. Pierwszorzędną rolę odgrywają nasze osobiste preferencje i nasz gust. Najważniejsze jest to byśmy się czuli komfortowo; warto pamiętać, że kolory mają na nas większy wpływ niż nam się może wydawać. Jeśli słyszeliście o psychologii kolorów to jest to naukowo udokumentowane że kolory mogą wpływać na nasz nastrój ale i także zachowanie jak i komfort. Przykładowo kolor niebieski uspokaja, czerwień dodaje energii ale w zbyt dużej ilości może wzbudzać agresję zaś żółty i pomarańczowy mogą wywoływać pozytywny nastrój i skojarzenia.

sfadf

O czym musimy pamiętać dobierając kolory do wnętrza? Nie ma na to oryginalnego przepisu wszystko jest oparte jak było wspomniane wcześniej, wszystko zależy od nas i naszych potrzeb i jeśli na przykład chcemy mieć fioletową scianę to możemy to zrobić ale wciąż jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i dopasowaniu dodatków i mebli tak by nie gryzły się z resztą. Aby osiągnąć najlepszy efekt musimy wybrać odpowiednią ścianę Przykładowo: w pomieszczeniu na dłuższej ścianie na wprost od wejścia najlepiej będzie położyć neutralny kolor bazowy; kontrastowy, żywy odcień może nas drażnić, jeśli znajdzie się np. na ścianie z telewizorem. Musimy przeanalizować plan pomieszczenia, ustawienie mebli oraz to, na którą ścianę będziemy spoglądać najczęściej. Trzeba jednak pamiętać o oświetleniu na przykład kolor błękitu będzie inaczej się prezentował na ścianie przeciwległej do okna a zupełnie inaczej w ciemnym kącie czy też na końcu długiego korytarza.

Strona świata, na który wychodzą nasze okna jest bardzo istotna. Wpadające promienie słońca mają różne zabarwienie o różnej porze dnia. W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód wszystkie kolory będą wydawały się nam jaśniejsze i cieplejsze. W takiej sytuacji śmiało możemy zdecydować się na kolory o chłodnym odcieniu. W przypadku okien skierowanych na północ, lepiej zdecydować się na odcienie cieplejsze, natomiast największą dowolność mamy w pomieszczeniach z oknami na południe. W przypadku okien na zachód najlepiej wybrać kolory neutralne – zachodzące słońce wypełni bowiem nasze wnętrze ciepłym, pomarańczowym światłem, a z kolei w ciągu dnia będzie wpadało do nas światło zimne.

Pamiętajmy o tym że nie warto się zastanawiać jaki kolor jest najbardziej trendy w tym sezonie jako że z urządzaniem wnętrz jest jak z modą : trendami trzeba się inspirować, odpowiednio je dobierać i dostosowywać do siebie a także nie traktować ich zbyt dosłownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj