[dropcap size=small]D[/dropcap]obieranie kolorów do wnętrza powinno odbywać się nie tylko według naszego gustu. Bardzo ważnymi czynnikami są także: wielkość i kształt pomieszczenia, a także jego przeznaczenie. Przedstawiamy kilka trików malarskich, które pomogą skorygować jego niepożądane cechy.

- Reklama -

Jeśli nasz pokój pod jakimś względem wymaga „korekty” – na przykład jest za wąski lub zbyt niski – odpowiednie barwy pomogą rozwiązać ten problem. Pamiętajmy jednak, że dobieranie kolorów nie powinno się odbywać we wszystkich pomieszczeniach według tych samych zasad. Na przykład urządzając pokój dziecka kierujemy się innymi zasadami niż wykańczając wystrój kuchni.

Ciemne, zdecydowane barwy pomniejszają pomieszczenie, natomiast jasne sprawiają, że wydaje się ono większe niż w rzeczywistości. Powiększające zdolności jasnych kolorów są zdecydowanie bardziej widoczne w przypadku chłodnych barw, takich jak jasny błękit lub szarość.

Jeżeli urządzamy mały salon, tym bardziej należy uważać z ciemną kolorystyką. Bardzo małe pomieszczenie może przez to wydawać się przygnębiające i przytłaczające. Taki dobór barw służy natomiast przestronnym wnętrzom, czyniąc je ciepłymi i przytulnymi.

Często nie doceniamy wpływu kolorystyki na kształt pomieszczenia. Tymczasem, możliwości są bardzo duże.  Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować:

 • Niskie pomieszczenie możemy „podwyższyć” optycznie, jeśli sufit będzie jaśniejszy od ścian. Najlepiej w tym celu wybrać farby o chłodnej tonacji.
 • Odpowiedni sposób malowania ścian pomoże też „obniżyć” pomieszczenie, które wydaje się za wysokie. W tym celu pomalujmy sufit farbą ciemniejszą od ścian, natomiast na górnej części ściany namalujmy pasek o szerokości ok. 10 cm, w tym samym kolorze co sufit.
 • Na poddaszu warto pomalować skosy na ten sam kolor co sufit – w przeciwnym razie efekt może być zbyt przytłaczający wizualnie. Ponadto, jeśli wyróżnimy je kolorem, pomieszczenie będzie wydawało się znacznie węższe.
 • Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, ale nie wszystkie w tym samym stopniu. Zdecydowanie lepiej nadają się do tego barwy w chłodnym odcieniu.
 • Barwy ciemne i nasycone sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.
 • Jeśli chcemy sprawić, że duże pomieszczenie wyda się przytulniejsze, dobierzmy ciepłą kolorystykę ścian.
 • Jeśli chcemy, by pokój wydawał się szerszy, dobrym pomysłem jest pomalowanie sufitu i podłogi na kolor ciemniejszy niż ściany.
 • Pomieszczeniu o długim, wąskim kształcie możemy nadać bardziej zrównoważone proporcje poprzez odpowiednie operowanie kolorami. Wystarczy, że krótsze ściany pomalujemy ciemniejszą barwą, zaś dłuższe – jaśniejszą o chłodnej tonacji.
 • Modne elementy graficzne we wnętrzu również mogą wpłynąć na jego kształt. Elementy pionowe (np. pasy) sprawiają, ze wydaje się ono wyższe i smuklejsze. Z kolei elementy przebiegające poziomo poszerzają je, nadając przestrzeni.
 • Zastanówmy się też, jak często i w jakich porach dnia korzystamy z pomieszczenia. Im rzadziej go używamy, tym na odważniejsze kolory możemy sobie pozwolić. Zbyt częste przebywanie w pomieszczeniu o mocnych kolorach ścian może sprawić, ze będziemy czuli się zmęczeni.
 •  Jeśli w danym pokoju przebywamy głównie wieczorem i nocą, warto użyć głębokich barw, tak aby sztuczne światło ich nie zniekształciło. Jasne ściany dobrze sprawdzą się w pokoju o małych oknach – wyrównają efekt spowodowany brakiem światła dziennego.
 •  Jeśli chcemy szczególnie zwrócić uwagę na jakiś element wnętrza, warto zaakcentować go przy pomocy koloru wyraźnie ciemniejszego lub jaśniejszego od ścian. Ciekawy efekt można osiągnąć, eksperymentując na przykład z kolorem mebli.

 

źródło: www.dom.pl