Od dawna człowiek obserwuje kolory i przypisuje im różne znaczenia. Niektórzy wierzą, że kolory wpływają na nasz nastrój, mogą pobudzić nas do działania lub przeciwnie – uspokoić i wprowadzić w melancholijny nastrój. Na podstawie analizy kolorów, którymi człowiek się otacza można poznać jego charakter a specjalne kolorowanki, w których samodzielnie wybieramy kolory, służą badaniu podświadomego nastroju człowieka.

- Reklama -

Biały – oznacza czystość, klarowność, niewinność, prostota, porządek, zakończenie, czasem też obsesyjna czystość, purytanizm lub naiwność. Najpopularniejszym symbolem niewinności jest śnieżnobiała suknia, którą młode kobiety wkładają w dniu ślubu. Dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej ubiera się w białe alby, wręcz się im białe kwiatki, ogólnie cała uroczystość utrzymana jest w jasnym kolorze podkreślającym czystość.

Żółty – siła woli, świadomość własnej wartości, siła wewnętrzna, pewność siebie, czujność umysłu, intelekt, czasem też chytrość i upór. Kolor ten pobudza to działania, jednak należy z nim uważać, ponieważ np. podarowanie żółtych kwiatów może być odebrane jako symbol zarozumiałości.

Pomarańczowy – radość, przyjaźń, optymizm, energia seksualna, czasem też obsesyjne zainteresowanie seksem, lub zmęczenie. Pomarańczowy akcent w naszym ubraniu, np. szalik lub rękawiczki poprawią nam humor w deszczowy dzień i doda nieco energii.

Różowy – lojalność, ciepło, empatia, czasem też egoizm. Niestety różowy kojarzony jest obecnie z przesadną słodkością, niewielka inteligencją i płytkością emocjonalną. Tymczasem, niewielki akcent w odpowiednio dobranym kolorze, rozweseli każdy pokój.

Czerwony – odwaga, przetrwanie, siła fizyczna, witalność, czasem też złość, chciwość, okrucieństwo, brutalność. Czerwone róże są symbolem namiętności i gorącej miłości, skojarzenie jest tak silne, że istnieje niepisana reguła darowania, takich właśnie kwiatów jedynie osobie wyjątkowo bliskiej naszemu sercu.

Zielony – uczucia, współczucie, wolność, odnawianie, związki, czasem też zazdrość, niechęć do zmian, rozpamiętywanie przeszłości. Zielony kojarzy się ze świeżością, dlatego jego pastelowym odcieniem często maluje się wnętrza szpitali. Zielony kolor jest też symbolem wiosny, dlatego wpływa korzystnie na nasz humor.

Niebieski – inwencja twórcza, oddanie, szczerość, zaufanie, pokój, relaks, czasem też hipokryzja, podejrzliwość, smutek. Błękit wpływa kojąco na nerwy, uspakaja i kojarzy się z ciszą. Z tych powodów zaleca się wykorzystywanie tej barwy w sypialniach, można pomalować ściany na błękitny kolor, lub choćby zaopatrzyć się w niebieską pościel, na pewno wpłynie to pozytywnie na jakość naszego snu.

Turkusowy – elokwencja, ochrona, niezależność, czasem też alergia. Turkus jest odcieniem odważnym, nie każdy jest gotów wybrać np. ubranie w tym kolorze. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, powinniśmy poczuć się pewni siebie i wyjątkowo modni.

Indygo – jasność umysłu, intuicja, wyobraźnia, tajemnica, czasem też koszmary, paranoja. Indygo oznacza czary, magiczne rytuały, tajemniczość. Często nastolatki pragnąc podkreślić swój bunt, wybierają ubrania właśnie w odcieniach czerni i indygo.

Srebrny – transformacja, zdolności nadprzyrodzone, podświadomość, czasem też łatwe uleganie wpływom, lub brak stabilności. Srebro, kojarzy się też z elegancją i wytwornością. Nowoczesność także ma kolor srebrny, wystarczy spojrzeć na aranżacje wnętrz, nawiązujące wyglądem do laboratoriów, pełne bieli i srebra.

Złoty – dostatek, przyjemność, odpoczynek, wyższe ideały, duchowość, czasem też lenistwo, chciwość, apatia. Złoto oznacza bogactwo, jednak należy uważać, bo nadmiar tego koloru przywodzi na myśl kicz i pozerstwo.

Czarny – wnikliwość, ocenianie, moc, czasem też uprzedzenia, tyrania, bezkompromisowość. Jest chyba najbardziej symbolicznym z kolorów. Mrok, magia,zło, ale też elegancja, tajemniczość itp.