[dropcap size=small]J[/dropcap]aką zrobić podłogę: drewnianą, z korka, czy może lepiej wybrać panele. Deski, czyli podłogi drewniane są szlachetne i trwałe, można je wielokrotnie cyklinować. Panele zaś kuszą łatwością układania i pielęgnacji, są też tańsze od parkietu. Decyzja jest trudna, ale warta zachodu, przecież podłogi wybieramy na lata!

- Reklama -

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy kierować się przy urządzaniu mieszkania jest to, by nie mieszać zbyt wielu gatunków i kolorów drewna. Listwy przypodłogowe powinny być z tego samego drewna co podłoga, a drzwi, najczęściej drewniane, mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze, należy jednak unikać zbyt wyraźnych kontrastów. Dobrze jest też, jeśli ramy okienne (jeśli nie są po prostu białe), parapety i innego rodzaju wykończenia są z tego samego koloru drewna, co podłoga lub drzwi. Nie będą to przecież jedyne drewniane elementy wnętrza – dojdą też inne drewniane części składowe – meble (które zazwyczaj są bardzo różnorodne, bo czas kompletów i segmentów powoli odchodzi w niepamięć), na półce staną zaś hebanowe figurki z afrykańskich podróży czy świątek przywieziony z Gór Świętokrzyskich.

Zupełnie inną kwestią jest łączenie drewnianej podłogi z płytkami czy kafelkami. Płytki układa się zwykle przy wejściu, koło kominka lub w aneksie kuchennym i tu możemy pozwolić sobie na trochę szaleństwa i oba te rodzaje podłóg skontrastować dla podkreślenia różnych funkcji, jakie pełnią poszczególne części pomieszczenia.

Jeżeli mieszkanie podzielone jest w tradycyjny sposób na pokoje, kuchnię i przedpokój, nie znaczy to, że podłoga ma przypominać malowniczą szachownicę pól. Najczęściej z kuchni i pokojów widać przedpokój, a to co widzimy powinno być zharmonizowane. Tak więc, chociaż niekoniecznie w całym mieszkaniu należy kłaść taką samą posadzkę, to należy zachować jednolitość stylu.

Podłogi mogą być podzielone na tradycyjne klepki (lamelki) lub tworzyć optycznie jednolitą powierzchnię (podłogi jednolamelowe – w przypadku desek trójwarstwowych). Taka niepodzielona na klepki płaszczyzna szczególnie dobrze wygląda w dużych pomieszczeniach. Pasuje tu również podłoga dwulamelowa, zwłaszcza jeśli staną na niej meble stylowe czy rustykalne. W przypadku małych pokoi polecane są podłogi z podziałem lica na trzy klepki, tzw. trzylamelowe. Na rynku dostępne są także podłogi mozaikowe, lecz i w tym przypadku decyzja – gładko czy we wzorek, prosto czy po skosie, uzależniona jest od tego, jakie ma być wnętrze. Jeśli stylowe lub orientalne – mozaika lub trochę bardziej fantazyjne ułożenie lamelek jak najbardziej; jeśli zaś marzy nam się klimat wiejskiej chaty lub mieszkanie w stylu techno – im prościej, tym lepiej.

Bez szaleństw

Jeśli nie wiemy, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie, lub nie mamy zaufania do własnego gustu, najbezpieczniej jest wybrać podłogę neutralną i tradycyjną, aby ani jej kolor, ani faktura nie determinowała późniejszych wyborów dotyczących mebli, zasłon i innych dodatków. Takie neutralne, jasne (lecz nie najjaśniejsze) podłogi wykonane są z: buka naturalnego, buka parzonego, dębu i dębu czerwonego. Na takiej posadzce dobrze będzie wyglądała zarówno komódka po prababci, regał na wysoki połysk, z którym choć niemodny, trudno się rozstać, czy proste sosnowe meble.
Do takich podłóg pasują też właściwie wszystkie rodzaje tkanin – od zgrzebnych lnów w naturalnych kolorach po przebogate tkaniny gobelinowe. Mamy też swobodę w doborze koloru ścian – każdy kolor wygląda dobrze, zarówno „ciepły” (beż, brąz, brzoskwinia, czerwień czy odcień terakoty) jak i „zimny” (niebieski, zielony, fiolet, szary, mokra kreda).

Wszystko jasne

Podłogi z buku naturalnego, jesionu, klonu, wiązu, a także akacji, olchy i grabu są zdecydowanie jasne. Istnieje opinia, iż jasne posadzki optycznie powiększają wnętrze. Aby jednak wyżej wymienione gatunki zaprezentowały w pełni swe oryginalne walory, a pomieszczenia nimi wyłożone nabrały życia, warto najpierw je zapełnić, ustawiając meble, gdyż duże, puste powierzchnie mogą wyglądać nieco surowo.

Wybór mebli wymaga tu starannego namysłu. Dobrze będą prezentowały się białe lub o czystych kolorach (żółty, granat, czerwień – takie chętnie wstawiamy do pokojów dziecięcych), natomiast meble z jasnego drewna mogą zlewać się z podłogą, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie mdłe i monotonne.

Tkaniny powinny być naturalne (len, płótno, wełna, muślin) i raczej jasne, drzwi mogą być białe lub odrobinę ciemniejsze, należy natomiast unikać zdecydowanych kontrastów, a więc mebli czarnych, mahoniowych, ciężkich i bogato zdobionych. Jeśli więc jesteśmy kolekcjonerami antyków, to podłoga nie dla nas. Jeśli zaś cenimy prostotę i nowoczesność to wybór idealny. Ściany nie mogą być pomalowane na zbyt kontrastowy kolor. Dobierzmy raczej odcienie pastelowe i rozbielone.

lazienka_podloga_01

Wyrazisty charakter

Trzecia grupa podłóg to prawdziwe wyzwanie. To piękne i efektowne podłogi, ciemne, o wyraźnym rysunku słojów. Szczególnie bogaty ich wybór znajdziemy w ofercie deski barlineckiej – są to deski z: buka parzonego (antic), dębu (antic), orzecha, oraz podłogi z drewna egzotycznego – padouk, badi, tali, merbau i jatobe (zwanej Diamentową Czereśnią). Decydując się na nie, musimy zdawać sobie sprawę, że będą dominującym elementem we wnętrzu i to one przesądzą o jego stylu i klimacie. Jasne podłogi kojarzą się ze stylem, który można by nazwać wiejsko–skandynawskim, zaś podłogi ciemne i egzotyczne można zakwalifikować do stylu antyczno–orientalnego, co nie znaczy, że nowoczesne meble będą się na nich prezentowały źle, trzeba jednak starannie je dobrać. Zdecydowanie nie najlepiej będą na takich podłogach wyglądały meble lekkie, jasne i proste – kontrast będzie zbyt duży i będzie miał raczej znamiona fatalnej pomyłki niż próby stworzenia indywidualnego stylu. Doskonale natomiast będą się prezentowały masywne stylowe biurka i szafy, skórzane klasyczne kanapy, orientalne tkaniny, ciężkie zasłony i obicia w ciepłych „południowych” kolorach, mosiężne dodatki czy meble z ciemnej wikliny.

lazienka_podloga_02

Szczypta szaleństwa

Spośród posadzek oryginalnych na szczególną uwagę zasługują te o „pstrokatym” wzorze, np.: padouk, specyficznie preparowany dąb, tali i orzech. Faktura słojów jest w nich wyraźnie wyeksponowana, dlatego taka podłoga, choć niezwykle efektowna, raczej nie powinna być kładziona na dużych powierzchniach, a jeśli tak, to meble, tkaniny oraz dodatki powinna cechować wyrafinowana prostota.

Unikajmy białych kontrastujących tu ścian. Świetnie sprawdzą się za to: kość słoniowa, ecru, terakota, czyli kolory ciepłe. Zieleń czy jasny niebieski będą pomysłami ryzykownymi, bardzo interesująco może natomiast wyglądać ciemny niebieski – i w tkaninach i na ścianach.

 

Mat i lustro

Podłogi mogą mieć najprzeróżniejsze kolory i odcienie, a na dodatek mogą występować w dwóch odmianach – olejowane, a więc matowe i na wysoki połysk.

Do posadzki olejowanej, z racji tego, że jest matowa, a po jakimś czasie nabiera szlachetnego wyglądu starej podłogi z desek, doskonale pasują proste meble z jasnego drewna, sprzęty rustykalne, ale także bardzo nowoczesne z elementami metalowymi. Jeśli łączymy taką matową podłogę z terakotą lub kafelkami pamiętajmy, że najlepiej komponują się z nią proste, również matowe płytki o wyglądzie kamienia czy o barwie terakoty. Posadzkę olejowaną można barwić na różne kolory.

Podłogi na wysoki połysk efektownie prezentują się na dużych powierzchniach, przy czym doskonale komponują się z nimi meble stylowe i ze szlachetnych gatunków drewna (tek, mahoń itp.). Lśniąca podłoga koresponduje z wieloma rodzajami płytek, zarówno tymi „przecieranymi”, imitującymi kamień czy posadzkę w Pompejach, jak i z nowoczesnymi, o czystych barwach (żółć, czerwień, granat). Należy natomiast zdecydowanie unikać połączenia z płytkami czy kafelkami białymi.Oba rodzaje wykończeń, przy dużym wyborze gatunków drewna warstwy licowej, znajdziemy w ofercie deski barlineckiej.

 

Dobry wybór

Dobierając podłogę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ona nadaje mieszkaniu charakter, decyduje o jego stylu, klimacie i funkcjonalności. Powinna być więc traktowana jak baza, i punkt wyjścia, a jej dobór starannie przemyślany – zarówno to, gdzie będzie leżała jak i to, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Pamiętajmy – meble czy zasłony zawsze można zmienić, zaś zmiana podłogi to sprawa trochę bardziej skomplikowana.

 

Rodzaje podłóg

 

  1. PARKIET PRZEMYSŁOWY

Parkiet przemysłowy to ciekawa i coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznej podłogi drewnianej. Dawniej układany w fabrykach, dziś śmiało wkracza do wnętrz domów jednorodzinnych, urządzonych zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.

Parkiet przemysłowy ma postać deszczułek, wyższych niż szerszych (gr. 10, 14 lub 22 mm, długość 16, 25 lub 30 cm). Układane są one na sztorc, czyli pionowo, przez co posadzka jest bardzo wytrzymała i może być wykonana nawet z drewna o niewysokich parametrach wytrzymałościowych.

Zresztą parkiety przemysłowe wykonane są niemalże z każdego drewna, zarówno gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Lamelki mają różną kolorystykę i natężenie barwy, dlatego bardzo efektownie wyglądają jako kompozycja mozaiki „na dziko”.

Podłogi z parkietu przemysłowego są ciepłe i przyjemne w dotyku, jak naturalne drewno. Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i odkształcenia. Dobrze tłumią dźwięki, poprawiają również izolację termiczną wnętrza.

Parkiet przemysłowy to ciekawa i coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznej podłogi drewnianej. Dawniej układany w fabrykach, dziś śmiało wkracza do wnętrz domów jednorodzinnych, urządzonych zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.

Układanie parkietu przemysłowego jest stosunkowo łatwe i szybkie. Deszczułki połączone są w płyty za pomocą taśmy samoklejącej, którą usuwa się po ułożeniu parkietu. Można również oderwać deszczułki od brytów i układać je pojedynczo, tworząc piękne i oryginalne kompozycje, symetrycznie lub nieregularnie. Na dużych powierzchniach warto właśnie stosować pojedyncze układanie deszczułek – jeżeli ułożymy całe bryty, łączenia płyt mogą być zbyt widoczne.

Parkiet mocuje się na standardowy klej do parkietów, układając bryty lub pojedyncze deszczułki na równym, czystym i suchym podłożu. Podczas montażu niezwykle ważna jest wilgotność podłoża, która nie może być większa niż 2%. Dlatego parkiet przemysłowy nie może być układany w nowo wybudowanych domach, które nie do końca pozbyły się wilgoci technologicznej.

Ułożony parkiet należy wycyklinować, nie wcześniej jednak niż po 2 tygodniach od ułożenia. Następnie należy wypełnić szpary, a powierzchnię zabezpieczyć woskiem, lakierem bądź olejem do drewna.

Parkiet przemysłowy ma niższą cenę za m2 niż klasyczny parkiet, szczególnie jeśli chodzi o egzotyczne gatunki drewna. Ale koszt robocizny, cyklinowania i impregnacji może być podobny. Dlatego wybierając między parkietem drewnianym a parkietem przemysłowym, często ostateczną decyzję podejmuje się w oparciu o względy estetyczne.

2. KLEPKA PARKIETOWA

Klepka parkietowa ma zazwyczaj od 6,5 – 9 cm szerokości. Jest to tradycyjny parkiet znany od wielu lat. Bardzo modna stała się klepka parkietowa z drewna egzotycznego np. merbau, lapacho, jatoba. Ten rodzaj parkietu dobrze komponuje się zarówno z wnętrzem nowoczesnym jak i wnętrzem skierowanym w stronę klasyki.

3. KAMIEŃ

Kamienne podłogi znane są „od zarania dziejów”. Szlachetności nadaje jej stopień wytarcia. Kamień nadaje wyrazisty klimat wnętrzu, jednak ma też swoje minusy – jest zimny w dotyku. Dlatego nie nadaje się do sypialni, pokoi dziecięcych. Jest też dosyć kłopotliwy w utrzymaniu, ponieważ niektóre rodzaje kamienia można łatwo poplamić, np. marmur.

Kamień uznawany jako materiał bardzo drogi, zimny, surowy, nieprzyjemnie twardy. Ale wraz z upływem czasu szlachetnieje a pomieszczeniu przydaje powagi i elegancji. Płyty kamienia wyrabia się z bloków niezwietrzałej skały, które się ociosuje, szlifuje i poleruje. Płyty zwykle mają kształt kwadratu lub prostokąta ale zdarzają się także płyty wielokątne.

Podłogi najczęściej wykonywane są z marmuru, granitu i piaskowca. Wieloletność podłogi kamiennej jest nie do podważenia. Kamień naturalny charakteryzuje się trwałością i odpornością na ścieranie lecz, niestety, nie ogranicza hałasu spowodowanego chodzeniem. W takich przypadkach często stosuje się podkłady izolujące a także ogrzewanie podłogowe.

Możliwości dobierania podłóg do własnych potrzeb estetycznych i finansowych są ogromne. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, którymi trzeba się kierować przy wyborze i zakupie podłogi na lata.

4. GRES I TERAKOTA

Są bardzo trwałymi podłogami. Świetnie nadają się do kuchni i łazienek. Montując pod nimi ogrzewanie podłogowe pozbywamy się chłodu kafli. Obecnie na rynku jest ogromny wybór zarówno gresu jak i terakoty.

5. PANELE WARSTWOWE

Są to panele pokryte na wierzchu kilkunastomilimetrową, lakierowaną warstwą drewna. Doskonale imitują drewnianą podłogę i bardzo szybko się je montuje. Dostępne panele warstwowe nadają się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i „starszych”.

6. PANELE LAMINOWANE

Nadają się do każdego wnętrza, ponieważ dostępne są „podróbki” desek drewnianych, postarzanych, egzotycznych, a nawet drewna olejowanego. Podłogi laminowane charakteryzują się łatwością w montażu i pielęgnacji oraz zdecydowanie mniejszą ceną niż podłogi drewniane. Można je zamontować prawie na każdym, odpowiednio przygotowanym podłożu. Są odporne na ścieranie, zadrapania i środki chemiczne stosowane w gospodarstwie domowych. Nie nadają się jednak do pomieszczeń wilgotnych, są mniej trwałe niż drewniane. Uciążliwy jest również fakt dużej akustyczności – charakterystyczne stykanie jest trudne do wyeliminowania nawet przy stosowaniu wyciszających materiałów podkładowych. Zaletą tego produktu jest bogata oferta kolorystyczna.

7. DESKA PODŁOGOWA

Drewno od wieków stosowane jest jako materiał budowlany, a dzięki nowoczesnym metodom obróbki, impregnacji i przetwarzania drewna, jest ono wciąż modne i wykorzystywane. Najbardziej popularne drewno stosowane na podłgi pochodzą z sosny, dębu, buku i jesionu. Powszechne stają się również gatunki egzotyczne, jak np. tali, cherry, badi.

Drewniane deski wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego różnią się między sobą ceną. Wynika to głównie z wielkości desek (im większe tym droższe) oraz jego jakości, którą mierzy się przynależnością do tzw. klasy:

Klasa III (natur) – deski charakteryzują się nierównym i kolorowym zabarwieniem, różnią się między sobą barwą oraz rysunkiem słojów, wykorzystuje się je do wykonywania posadzek w miejscach zadaszonych, umeblowanych, często użytkowanych.

Klasa II (standard) – deski mają zróżnicowaną barwa drewna oraz usłojenia, mogą zwierać małe sęki i niewielkie pęknięcia; chętnie nabywane ze względu na swój naturalny wygląd i wypośrodkowanie pomiędzy dobrą ceną i jakością.

Klasa I (selekt) – bezsęczne, jednolite kolorystycznie drewno z prawie niewidocznym rysunkiem słojów; idealne do podłóg w obszernych, reprezentacyjnych pomieszczeniach; elementy takiej podłogi są do siebie bardzo podobne, nie mają przebarwień, włókien; charakteryzują się wysoką jakością a co za tym idzie – wysoką ceną.

Do plusów parkietów drewnianych można zaliczyć: ekologiczność, niepowtarzalny wygląd, dowolność w dobieraniu wzorów ułożenia podłogi, duża trwałość i możliwość dokonywania wielokrotnych konserwacji powierzchni bez konieczności wymiany elementów podłogi. Naturalne posadzki zapewniają izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako ciepła podłoga oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu. Minusy tego typu podłóg to wysokie koszty materiału i duża pracochłonność przy montażu.

8.WYKŁADZINA

Wykładziny dywanowe dają poczucie ciepła, miękkości i przytulności pomieszczenia, w którym okrywają podłogę. Chronią przed hałasem i zimnem. Do użytku domowego najczęściej wykorzystuje się wykładziny wykonane ze sztucznych włókien (poliamid, polipropylen) ze względu na ich podwyższoną odporność. Sztuczne włókna trudniej chłoną wodę i występują w nieograniczonej palecie barw i wzorów.

Wykładziny wymagają większych nakładów pracy przy pielęgnacji, niż inne podłogi, unika się ich w kuchni czy łazience. Zazwyczaj wykłada się nimi pokoje gościnne, sypialnie oraz pokoje dziecięce. Należy pamiętać, że sztuczne wykładziny są tańsze i bardziej wytrzymałe od włókien naturalnych, lecz wymagają częstego czyszczenia, gdyż bardzo szybko zbiera się na nich kurz, co może być przyczyną alergii domowników.

 

(źródło: www.dom.pl)