FUTU SUSHI to kulinarny koncept, który istnieje na mapie miasta już od dziesięciu lat.
Zlokalizowany jest przy ul. Lipowej w kamienicy z lat 60-tych w ścisłym centrum miasta, na jednej z najbardziej atrakcyjnych ulic Białegostoku.

- Reklama -


Jego dotychczasowe wnętrze zrealizowane dekadę temu dziś sprawiało wrażenie przestarzałego, mając już niewiele wspólnego z filozofią kuchni japońskiej. Za nowy koncept odpowiada pracownia architektury wnętrz 74studio.

Restauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie Wnętrza

Cytat 74studio:
„Klienci zgłosili się do nas na początku bieżącego roku. Początkowo projekt miał obejmować
trochę mocniejszy lifting przestrzeni, który przygotowałby restaurację do funkcjonowania przez kolejne dziesięć lat. Lokal był wizualnie przestarzały, na ścianach panowały panele 3D oraz biele i szarości. Podłogę szpeciła z kolei drewnopodobna płytka o dziwnym, czerwono-brązowym kolorze. Wysokość lokalu ograniczał zabudowany przed laty sufit w metodzie kartonowogipsowej. Wnętrze, mimo świetnej lokalizacji i dobrego doświetlenia wydawało się ciemne i nieprzyjemne. Zdecydowanie nie zachęcało do dłuższego pozostania w restauracji. I to przede wszystkim chcieli zmienić nasi Inwestorzy.”

Restauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie Wnętrza

Z małego liftingu wnętrza powstał projekt, który w efekcie finalnym okazał się totalną metamorfozą. Za główny cel 74studio postawiło sobie odzyskanie kubatury, zdemontowanie  odwieszanych sufitów i uzyskanie pierwotnej wysokości lokalu. Był to zabieg, który nie tylko pozwolił złapać wewnątrz więcej oddechu, ale przyczynił się również do tego, że wnętrze zyskało szlachetności i charakteru, który był spójny z zabudową budynku, w którym się znajduje. Kolejnym zadaniem było uzyskanie atmosfery Zen. „Nowy Zen w mieście”, jak lubią to określać właściciele restauracji, uzyskano stosując naturalne drewno, które dopełnione zostało bielą w różnym wykończeniu. Postawiono na światłocień, który tworzą różne struktury na ścianach, od paneli ściennych, tworzących trójkątny lamel po baranek, który przełamuje ascetyczne wykończenia. Całość dopełnia naturalne dębowe drewno w różnych formach- mamy drewniany lamel na barze, drewniane krzesła oraz stoły. Dominantę we wnętrzu stanowią zaś ażurowe konstrukcje wykonane z dębiny oraz plecionki wiedeńskiej. To nawiązanie do trendów, które idealnie wpisują się w charakter filozofii Zen. We wnętrzu nad barem pojawiła się kopuła z plecionki, która zajmuje całą szerokość baru. Wyznacza podziały analogicznie do podłogi i zastosowanych na niej materiałów- lastryko w bielach i szarościach. W tej samej formie zostały zaprojektowane również parawan oddzielający wejście oraz stanowisko kelnerskie.

Restauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie Wnętrza

Dla przełamania biało-drewnianej, ascetycznej wręcz przestrzeni zastosowano bardzo graficzny, świetlny zabieg w postaci neonów, które umieszczone zostały w części komunikacji i toalecie dla gości. Kolor neonu nawiązuje do koloru z identyfikacji wizualnej restauracji. Korytarz podkreślony został bramą, która nawiązuje do modernistycznych form dzięki swoim obłym kształtom. Całość tworzy efekt portalu, który wypełniony jest światłem i przyciąga wzrok z najdalszych zakątków ulicy. 74studio potraktowało ten zabieg również jako formę reklamy, coś zaskakującego w tym białym wnętrzu, po to, by interesował przechodniów, zachęcał ich do zajrzenia do środka. W podobnej formie zaprojektowany został regał za barem z miejscem na alkohole. Kształty dopełniają się wzajemnie i przełamują proste kąty, które pojawiają się w dominujących formach.
W efekcie finalnym powstało wnętrze, które budzi zachwyt przede wszystkim wśród właścicieli i gości.

Restauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie WnętrzaRestauracja Futu Sushi w Białymstoku autorstwa 74studio - Polskie Wnętrza


Zdjęcia: Paulina Angielczyk
Restauracja: FUTU SUSHI ul. Lipowa 12, Białystok.

- Reklama -
ŹRÓDŁO74studio (Damian Kozłowski, Katarzyna Fiedorczuk)
Poprzedni artykułRekuperacja powietrza: remedium na smog
Następny artykułGorący Capri Pink – nowy kolor w palecie farb kredowych Annie Sloan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj