- Reklama -

Bogata kolorystyka wnętrza, odpowiednie materiały i faktury są nieistotne jeżeli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie naszego wnętrza. Powinniśmy dokładnie przemyśleć i zaplanować lokalizację źródeł światła, poprzez analizę i przemyślenie określonej przestrzeni. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort, wygodę obcowania wśród zakamarków naszego domowego królestwa. Odpowiednie oświetlenie wyeksponuje walory każdego pomieszczenia, a także zbuduje odpowiedni nastrój.

Odpowiednie oświetlenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Wiąże się to głównie z ergonomią pracy, wydajnością – wpływa na efektywność wypoczynku. Mocne oświetlenie wskazane jest w miejscach, gdzie wykonujemy czynności manualne bądź pracujemy. Z kolei obniżone natężenie światła sprzyja wypoczynkowi i odprężeniu. Jeżeli zależy nam na optymalnym funkcjonowaniu, musimy zapewnić sobie odpowiednią dawkę światła – nie tylko tego naturalne, ale również sztucznego.
Każde pomieszczenie należy przeanalizować odrębnie pod względem doboru oświetlenia. Pojedyncze lampy, żyrandole będą idealną ozdobą salonu, sypialni. Kuchnia i łazienka to miejsca w których doskonale sprawdzą się światła punktowe (kinkiety, punkty oraz listwy ledowe).

Jednak warto spojrzeć na domowe oświetlenie nie tylko od strony praktycznej, ale również postarać się stworzyć dzięki niemu niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe (wpuszczane w ściany), które jest coraz częściej instalowane jako dodatkowe źródło światła na przykład przy stopniach schodów. Jednakże nie są to ścisłe reguły – aby nadać pomieszczeniu unikatowy charakter, coraz częściej miesza się style oświetlenia.
Analizując pomieszczenia pod względem doboru oświetlenia, wyróżnia się jego trzy podstawowe rodzaje: ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne.
Projektując wnętrze, nie możemy skupiać się wyłącznie na jednej lampie. W każdym pomieszczeniu powinniśmy zastosować wszystkie trzy typy oświetlenia.
Oświetlenie ogólne – imituje światło rozproszone. Jest ono tłem dla światła dekoracyjnego oraz miejscowego. Ma umożliwić ostre widzenia, oraz zapewnić przejrzystość pomieszczenia. Ma doświetlić całe wnętrze, dlatego powinno być zlokalizowane w centrum.

Oświetlenie kierunkowe – punkty świetlne które mają za zadanie wyeksponowania określonych punktów pomieszczenia – doświetlają dominanty. Ich zadaniem jest doświetlenie stref, w których wykonujemy jakieś czynności – prace manualne, czytanie, prace kuchenne, toaleta.

Oświetlenie dekoracyjne – ma szczególne walory wizualne. Jego podstawową funkcją jest budowanie klimatu pomieszczenia . Za pomocą tego oświetlenia nie powinniśmy eksponować elementów wystroju wnętrza, gdyż oświetlenie samo w sobie jest dekoracją, ozdobą.

OŚWIETLENIE WEWNĘTRZNE – BARWY ŚWIATŁA
Niezwykle ważnym aspektem wyboru oświetlenia, jest dobór odpowiedniej barwy światła.
Temperaturę barw światła wyraża się w Kelwinach, z czego gdy temperatura jest niższa, tym światło jest bardziej „żółte”. Dla światła ciepłego przyjmuje się temperaturę nieprzewyższającą 3000 K. Sprzyja to relaksowi, wypoczynkowi . Ciepłe światło nadaje wnętrzu przyjazny i relaksujący nastrój (salon, sypialnia).

Światło neutralne charakteryzuje się temperaturą barwową w przedziale 3000 – 5300 K. Jest ono dość „chłodne” dlatego zalecane do stosowania w miejscach pracy, biurach ze względu na jego pobudzające właściwości, ułatwia koncentrację, pobudza umysł do działania.

Wartości oświetlenia powyżej 5300K to barwa mocno chłodna, o wyraźnie niebieskich refleksach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj