Lokal gastronomiczny Nowa Fala to nowatorska koncepcja adaptacji barki rzecznej łącząca w sobie atmosferę wodniackiej przystani, wyśmienitą ofertę barową i wakacyjny entourage. Barka zacumowana jest w centralnym punkcie Bulwarów Wiślanych, tuż obok Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podstawową funkcją dwupoziomowego pływającego pawilonu o czterdziestometrowej długości jest zapewnienie odpowiednich warunków do cumowania tramwaju wodnego i małych jednostek pływających, które kursują po Wiśle.

- Reklama -


Komunikacja z brzegiem odbywa się z wykorzystaniem dwóch trapów. Krótszy łączy pokład główny z dolnym poziomem nabrzeża, a dłuższy, o długości około 14 metrów, scala górną kondygnację z wysokim brzegiem bulwaru.

Dlaczego tak a nie inaczej?

Głównym zadaniem projektu powierzonego pracowni Five Cell  było wykreowanie klimatu  miejsca, w którym bez opuszczania miasta można byłoby „przemieścić” się w wakacyjne ciepłe nadmorskie rejony południowej Europy. Zaproponowane rozwiązanie oddaje też hołd Wiśle poprzez wodniackie kolory oraz przewijający się pod różnymi postaciami, determinujący całość kompozycji motyw mozaiki z nawiązaniem do barw i symboliki płynącej wody. Przystań Nowa Fala to również płynne przenikanie się  elementów różnorodnie wybarwianego drewna.

Dolny pokład

Dolny pokład w strefie wejściowej kryje stanowisko recepcyjne do sprzedaży biletów na rejsy. Drewniany kontuar z podświetlanym frontem wykonanym z kantówek ustawiony jest na tle ściennej grafiki, która maskuje wejście do ogólnodostępnej toalety. Przy ladzie znajduje się poczekalnia dla pasażerów, gdzie przewidziano strefę wysokich siedzisk, która przenika się z przytulną, ale przestronną i oszkloną przestrzenią, która prowadzi poprzez salę konsumpcyjną do dwóch barów w stylistyce „portowej”.

Dwa bary

Wizualna dystynkcja owych barów z teakowymi blatami znajduje swoje odzwierciedlenie w ich osobnych funkcjach. Bar „niebieski”, który wyróżnia się frontem nasuwającym skojarzenie ze skomplikowaną kubistyczną kompozycją, to królestwo win serwowanych wraz z przekąskami, natomiast bar „żółty” to strefa przygotowywania specjalnych koktajli z obszerną ekspozycją oferowanych napojów alkoholowych.  Za ladą w widocznym miejscu umieszczono ścienne krany do nalewania piwa, które są połączone bezpośrednio  instalacją z wydzieloną chłodnią.

Sala konsumpcyjna

Salę konsumpcyjną wyznacza podwieszana struktura z delikatnymi akcentami kolorystycznymi wykonanymi z bejcowanego drewna, wśród których ukryto główne oświetlenie z sterowalnym natężeniem. Instalacje sufitowe zostały pomalowane na neutralny kolor, tak aby stworzyć jednolite tło. Charakter wnętrza dopełnia roślinność zwisająca z sufitu, gliniane doniczki oraz drewniane krzesła o różnej formie i wybarwieniu. Modułowe stoliki  pozwalają na elastyczne dopasowanie przestrzeni do potrzeb i warunków. W słoneczne dni można w pełni wykorzystać potencjał barki skracając dystans z naturą poprzez rozsunięcie witryn i otwarcie sali barowej na rzekę i bulwary.

Górny pokład

Górny pokład to rozległy taras widokowy o powierzchni 250 m2 z czarującą panoramą miasta i drugiego brzegu Wisły. Głównym elementem definującym założenie jest eliptyczny bar o obwodzie 20 mb, który przyciąga uwagę licznych spacerowiczów. Bar wykonany jest w podkonstrukcji z profili stalowych przykrytych malowaną blachą trapezową. Blat sporządzono ze sklejki zabezpieczonej odpowiednim lakierem, a wokół znalazły się hokerowe krzesła. Centralna część baru to mebel do przyrządzania i ekspozycji napojów wraz z kranami do piwa, które także połączone są z chłodnią specjalną instalacją, tym razem poprowadzoną pod posadzką. Podczas zmiennej pogody bar chronią rozsuwane markizy.

Na górnym poziomie – jak w mozaice – przenikają się różne formy siedzisk. Wokół komina, przy schodach służących do komunikacji między pokładami, rozlokowano wysokie stoliki hokerowe, w części środkowej dekoracyjne fotele z gęstej plecionki, zaś po bokach czteroosobowe stoliki z ażurowymi drewnianymi blatami. Kompozycję uzupełniają wygodne modułowe tapicerowane kanapy na rufie.

Każdy gość znajdzie coś dla siebie

Dzięki takiej różnorodności każdy gość znajdzie miejsce dla siebie zarówno na romantyczne spotkanie we dwoje, jak i na biesiadowanie z przyjaciółmi lub indywidualny relaks. Wieczorem taras rozświetlają klimatyczne girlandy, a liczne podświetlenia baru czynią go widocznym także z odległych miejsc.

Bogata oferta Nowej Fali, która obejmuje także inspirujące wydarzenia artystyczne, kulturalne, edukacyjne, a nawet sportowe przybliża rzekę mieszkańcom stolicy, wpisuje się w ogólną koncepcję zmiany charakteru jej nadbrzeżnych rejonów: „odwrócenia miasta ku Wiśle”.

 

Fotografie: Pion Poziom

- Reklama -
ŹRÓDŁOFive Cell
Poprzedni artykułKawalerka z antresolą
Następny artykułVENT projekt domu jednorodzinnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj