Gdy urządzamy pokój, pierwszą rzeczą jaka zaprząta Nam głowę jest wybór koloru ścian, rodzaju mebli, dekoracji… dywan często schodzi na drugi plan. Jeżeli kiedykolwiek miałaś/eś dylemat jaki wzór, kolor, rozmiar dywanu będzie odpowiedni do salonu bądź sypialni, poświęć 5 minut by przeczytać ten wpis, a przestaniesz mieć wątpliwości.

- Reklama -

 

W sprzedaży dostępne są przeróżne rozmiary, kształty i rodzaje materiałów z których wykonywane są dywany. Są one jednym z największych nośników wzorów i kolorów w pomieszczeniu, a przy tym stanowią podstawę wizualną całego pokoju. Dzięki drobnym wskazówką, wybór odpowiedniego dywanu  będzie znacznie ułatwiony. Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dywan we wnętrzu traktujemy jako gadżet , czy zależy nam bardziej na funkcjonalności. Jeżeli zaliczasz się do grupy drugiej przygotuj ołówek, kartkę i miarkę by szybko oszacować jaki dywan jest dla Ciebie odpowiedni.

KOLORYSTYKA

Należy stosować się do ogólnie przyjętej zasady łączenia kolorów, zwracając szczególną uwagę na dwa aspekty – jasny dywan optycznie zwiększa pomieszczenie, z kolei ciemny zmniejszy je, jednocześnie sprawiając że staje się przytulniejsze. Ale nie zapominajmy o użyteczności pomieszczenia – bardzo jasny dywan w jadalni bądź holu będziemy musieli częściej czyścić.

WYBÓR WZORÓW

Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru wzoru? Oczywiście wybieramy to co w naszym odczuciu jest ładne, ale przeanalizujmy najpierw stylistykę całego pomieszczenia. Im więcej elementów wzorzystych posiadamy, tym bardziej stawiamy na neutralny dywan. Analogicznie, w przypadku minimalistycznego pomieszczenia bogato zdobiony dywan nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

MATERIAŁ

Wiele osób decyduje się na zakup grubych dywanów o wysokim runie. Chwilowe pozytywne wrażenie estetyczne trwa do czasu pierwszego odkurzania – wtedy pojawiają się pierwsze odkształcenia  i zabrudzenia. Dlatego rekomenduje się kupno dywanów „nie wędrujących” (z sylikonowym podbiciem), wysokiej gramaturze oraz niskim runie co gwarantuje łatwość odkurzania i odporność na odkształcenia.Odpowiedni rozmiar i ułożenie

Na tym etapie pojawia się najwięcej błędów podczas aranżacji wnętrz. A zasady są bardzo proste:

Dywan w jadalni – dobierając dywan powinniśmy zwrócić uwagę na zachowanie minimum 1 metra zapasu wokół stołu i krzeseł. Nie powinno dojść do sytuacji, gdy podczas odsuwania krzeseł nogi wychodzą poza obrys dywanu.

Dywan w salonie – unikamy sytuacji, w której na dywanie stoi sam stół – dywan sprawia wrażenie niedopasowanego do wnętrza. Optymalnie, przynajmniej dwie nogi kanapy i foteli powinny zmieścić się na dywanie.

Dywan w sypialni – w tym przypadku ułożenie dywanu musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze dywan powinien wystawać po stronie, z której wstajemy rano (aby gołe stopy nie dotykały zimnej podłogi). Dywan powinien wychodzić poza obrys szafek nocnych, i najważniejsze – powinien wystawać z przodu łóżka.

Układając dywan zwracajmy uwagę na promień otwartych drzwi, by umożliwić ich swobodne otwieranie. Pamiętajmy aby nie zakrywać całej podłogi dywanem – piękny parkiet dodatkowo ma go podkreślić. Z kolei zbyt mały dywan sprawi, że pomieszczenie nie będzie miało wyrazu.

Z taką garścią wiedzy będziecie gotowi na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych, które wzbogacą wnętrza Waszych mieszkań.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj