Dobranie wyposażenia łazienki.

- Reklama -

azienka_-koo_1_20121209_2070966362

Dochodzimy do najtrudniejszej chwili: przed nami decyzja o stylu łazienki. Warto zastanowić się nad takim doborem wyposażenia, by jego poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrały, tworząc harmonijne i wysmakowane wnętrze.

Jak wszystko, wyposażanie łazienki najlepiej rozpocząć w sposób rozważny i planowy.

Funkcjonalność

Zanim rozpoczniemy wędrówkę po sklepach warto sobie spisać wymagane i pożądane przez nas cechy wyposażenia i uszeregować je według ważności. Przykładowo: w przypadku wanny będzie to jej długość i głębokość, kształt, dodatkowe funkcje (hydromasaż), powierzchnia antypoślizgowa etc. Oczywiście część możliwości poznajemy dopiero oglądając i porównując konkretne modele wyposażenia, jednak ważne jest abyśmy wiedzieli czego przede wszystkim oczekujemy od sprzętów w naszej łazience.

Piękne wnętrze

Kolejną kwestią jest estetyka wnętrza. Warto zastanowić się nad takim doborem wyposażenia, by jego poszczególne elementy doskonale ze sobą współgrały, tworząc harmonijne i wysmakowane wnętrze. Jednak nie każdy z nas ma dyplom artysty plastyka czy architekta wnętrz. Dlatego niezwykle pomocne są tu serie wyposażenia zaprojektowane specjalnie w taki sposób, by móc je swobodnie ze sobą łączyć i dopasowywać. Serie te projektowane są z myślą o łazienkach różnej wielkości i kształtów, a ich poszczególne elementy występują w kilku wariantach rozmiarowych i funkcjonalnych, tak by można je było zastosować nawet w nietypowych wnętrzach. Łazienki urządzone z wykorzystaniem serii ceramiki, mebli, wanien czy kabin prysznicowych już na pierwszy rzut oka wyglądają na przemyślane i dobrze zaplanowane, stwarzają wrażenie porządku i eleganckiej harmonii.

Przykłady tak właśnie urządzonych łazienek podajemy poniżej.

Wirtualne projektowanie

W dobie komputerów doskonałą pomocą jest możliwość doboru wyposażenia przy pomocy specjalnych programów. Dzięki nim można nie tylko zaplanować sobie co i gdzie będzie znajdować się w naszej łazience, ale także wybrać konkretne modele wyposażenia. Jednym z najlepszych i najłatwiejszych w samodzielnej obsłudze programów tego typu jest Moja Łazienka v. 1.0. Warto też skorzystać z profesjonalnego programu Ekspert Koło, dostępnego w dobrych salonach sprzedaży. Pomoc ekspertów uzupełniająca możliwości oprogramowania daje olśniewające efekty.

Ustalenie funkcji łazienki

azienka_-koo_2_20121209_2003604203

Wyposażenie łazienki służy nam przez długie lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć do czego będziemy wykorzystywać łazienkę i w jaki sposób mogą się zmienić nasze wymagania w ciągu najbliższych kilku lat. Czy nasza rodzina się powiększy?

 Łazienka jest dość specyficznym pomieszczeniem z kilku względów.

Po pierwsze, w większości przypadków musi być dostosowana do zróżnicowanych potrzeb wszystkich domowników. Bez wątpienia układ, wielkość czy lokalizacja łazienki powinny być tak dobrane, by zapewnić wszystkim maksimum komfortu. Należy zdecydować, czy planujemy łazienkę dla pojedynczej osoby, dla pary, czy też dla rodziny z dziećmi. Warto się też zastanowić, czy z łazienki będą musiały korzystać osoby starsze lub niepełnosprawne.

Po drugie, wyposażenie łazienki służy nam przez długie lata, dlatego więc warto dokładnie przemyśleć, do czego będziemy wykorzystywać łazienkę teraz i w jaki sposób mogą się zmienić nasze wymagania w ciągu najbliższych kilku lat. Wyposażenie łazienki jest z konieczności zamontowane w stałych miejscach i nie da się go łatwo zmienić lub przenieść, jeśli dany układ przestanie nam odpowiadać. Niewątpliwie pomocna też będzie znajomość funkcji, jakie może pełnić nowoczesna łazienka.

Urządzanie łazienki wbrew pozorom nie jest więc łatwą i prostą sprawą. Z powodu pośpiechu i pochopnych decyzji możemy bowiem każdego dnia, wchodząc do łazienki, zastawiać się dlaczego jest tak mało funkcjonalna.

Dlatego pamiętajmy – komponując wystrój łazienki i dobierając jej wyposażenie musimy bezwarunkowo być świadomi przeznaczenia tego pomieszczenia przez najbliższe lata.

Dużą pomocą i ułatwieniem w podejmowaniu tych decyzji mogą być standardy łazienkowe. W oparciu o przeznaczenie łazienki i rodzaj jej głównych użytkowników definiują one program użytkowy łazienki. Do każdego typu łazienki zaproponowano wyposażenie, jakie zapewni maksimum komfortu dla wszystkich domowników. Standardy określają też w jakiej części mieszkania lub domu powinna znaleźć się konkretna łazienka.

Łazienka jak salon

azienka_-koo_3_20121209_1573411007

Salon kąpielowy może stać się miejscem, w którym nie tylko się myjemy ale także z przyjemnością spędzamy czas.

Duża powierzchnia daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Pozwala także podzielić łazienkę na strefy użytkowe: sanitarno-kąpielową i wypoczynkową.

Łazienkowe strefy czyli wszystko na swoim miejscu.

W strefie sanitarno–kąpielowej dużej łazienki można wyodrębnić miejsca służące różnym czynnościom higienicznym. Warto więc podkreślić i oddzielić od siebie strefę umywalki, strefę ustępu i bidetu oraz strefę wanny i kabiny prysznicowej.

Pierwsza z nich związana jest z myciem rąk, zębów i osobistą toaletą (makijaż, golenie). Model umywalki powinien pasować do wyposażenia łazienki – dlatego warto kupować całe serie ceramiki, projektowane w taki sposób by harmonijnie ze sobą współgrały.

W pobliżu umywalki najlepiej zlokalizować miskę ustępową i bidet. Urządzenia te powinny ze sobą sąsiadować. Możemy je oddzielić od umywalki niskim murkiem, który zwiększy poczucie intymności, a zarazem posłuży do zainstalowania wieszaków i poręczy na ręczniki.

W dużej łazience wannę możemy ustawić z dala od ściany – usytuowana na środku pomieszczenia podkreśli rolę kąpieli. Warto zainstalować model z wygodnym podgłówkiem, wyposażony w uchwyty do wstawania. Jeśli zaś żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, powinniśmy pomyśleć o urządzeniu nie tylko do kąpieli higienicznych. Wanna z hydromasażem może się stać elementem odpoczynku po męczącym dniu. Dzięki kąpielom szybko odzyskamy siły witalne, a wodny masaż zregeneruje i odświeży ciało, działając relaksująco. Funkcję hydromasażu może mieć także panel prysznicowy.

Kabina prysznicowa służy przede wszystkim do szybkiego odświeżania się. Niezbędna staje się wówczas, gdy mamy trudności z wejściem do wanny. Natrysk jest szczególnie zalecany dla kobiet w ciąży, osób starszych i niepełnosprawnych.

Odpocznij w łazience

Strefa wypoczynkowa może wystrojem odbiegać od klimatu strefy kąpielowej. W tej części łazienki zadbajmy o ciepły, przytulny nastrój sprzyjający rozluźnieniu i wyciszeniu. Możemy tu ustawić leżaki o regulowanych podnóżkach i podgłówkach (do relaksu po kąpieli) lub przyrządy gimnastyczne do ćwiczeń siłowych. To idealne miejsce na szafy i komódki do przechowywania przyborów i przyrządów toaletowych, bielizny do kąpieli (ręczników, płaszczy kąpielowych) oraz środków czystości.

Światło, ciepło i kolory

Bardzo istotne jest zainstalowanie w łazience odpowiedniego oświetlenia. Zaleca się oprawy boczne, gdyż światło padające z boku lepiej oświetla pomieszczenie, stwarza nastrój przytulności i zwiększa poczucie intymności, pozwalając optycznie wyodrębnić poszczególne strefy.

Ważnym elementem w łazience jest okno, które poprawia wentylację oraz pozwala na kontakt ze światłem dziennym.

W łazience powinno być ciepło. Najbardziej neutralnym urządzeniem grzewczym w łazience jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli na ciepłą posadzkę. Dobrze jest też mieć grzejnik, który może również suszyć i grzać ręczniki.

Wprowadzając do łazienki określony kolor pamiętajmy, że barwa zmienia optycznie kształty przedmiotów. Należy więc tak dobierać wyposażenie, pasowało do kolorów i wzorów ścian oraz podłóg. Trzeba także pamiętać, że wprowadzony do wnętrza kolor ma ogromny wpływ na tworzenie nastroju, który jest istotny dla naszego samopoczucia.

Ważną rolę w kształtowaniu nastroju odgrywają również faktura i wzór (np. deseń na kafelkach). Szczególnie ważny jest w tym wypadku powtarzający się motyw, ponieważ decyduje o estetyce wnętrza i stanowi klucz do jego stylu.

W dużym wnętrzu możemy pozwolić sobie na łączenie stylów, nawet tak kontrastowych jak śmiała awangarda ze spokojną tradycją. Wnętrze łazienki stanie się wówczas bardziej wyraziste, a my będziemy odczuwali większy komfort i z przyjemnością będziemy w nim przebywali.

Średnia łazienka

azienka_-koo_4_20121209_1807607084

Mimo, że nie mają wielkości dużego pokoju, można w nich zainstalować wszystkie urządzenia sanitarne. W łazience średnie wielkości nie jesteśmy ograniczeni niewielką przestrzenią, możemy więc wydzielić w niej kąciki funkcjonalne – kąpielowy, sanitarny czy wypoczynkowy.

Przestrzeń w takiej łazience możemy dzielić przez zastosowanie niskich ścianek lub stosując różne kolory czy wzory w poszczególnych częściach pomieszczenia.

Miejsce na wszystko

Przy projektowaniu ważne jest, by zachować intymność w tych częściach łazienki, gdzie jej funkcja tego wymaga. Nie należy instalować miski ustępowej i bidetu na wprost drzwi ani na wprost lustra. Na przeciw wejścia można zainstalować umywalkę z dużym blatem oraz duże lustro, które będzie działało podobnie jak okno, pozwalając na uzyskanie we wnętrzu iluzorycznej głębi. Jeśli brakuje miejsca do zainstalowania oddzielnego natrysku, można pomyśleć o wannie z parawanem.

Dodatkowym, ale bardzo potrzebnym urządzeniem w łazience jest bidet. Powinien być on umieszczony blisko miski ustępowej i nawiązywać do niej stylistyką oraz kolorem.

Kolor w roli głównej

W niezbyt dużym, ale też i nie za małym wnętrzu, można już sobie pozwolić na ekstrawagancję. W łazience tej wielkości nie musimy obawiać się użycia czystych, jasnych kolorów, które są dobrym tłem dla prostych form ceramiki łazienkowej. Jeśli chcemy znaleźć w łazience miejsce na relaks, należy zachować umiar w operowaniu światłem i kolorem. Warto pomyśleć o spokojnym wystroju w kolorach neutralnych, używając w tym celu naturalnych materiałów. Kontemplacji sprzyja otwarcie pomieszczenia na zewnątrz, dlatego ważne jest zaplanowanie i wyeksponowanie łazienkowego okna – źródła dziennego światła.

Średniej wielkości łazienka pozwala na wygospodarowanie miejsca na krótki relaks. Po ciepłej kąpieli miło jest wtulić się w miękki szlafrok i w woni ziół przy cichej muzyce, choć przez małą chwilę zagłębić się w fotelu.

Mała łazienka

azienka_-koo_5_20121209_1089637065

Mała łazienka nie musi oznaczać rezygnacji z wygody i luksusu. Na poczucie komfortu ma wpływ przede wszystkim dobrze dobrane wyposażenie i sposób jego rozmieszczenia.

Standardowe wyposażenie łazienki to wanna, umywalka i miska ustępowa.

Powiększanie małej łazienki

Jeszcze przed jej wyposażeniem małej łazienki należy się zastanowić, które funkcje są dla nas ważne, a które możemy wyeliminować. Można na przykład zrezygnować z wanny i zainstalować kabinę prysznicową. Pozwoli to na zwiększenie wolnej powierzchni lub zainstalowanie innego wyposażenia z ważną dla nas funkcją, np. bidetu lub dużej umywalki. Ciekawym rozwiązaniem jest korzystanie w małych łazienkach z urządzeń wielofunkcyjnych – na przykład z kabiny prysznicowej z funkcją hydromasażu.

W ciasnym wnętrzu dobrze jest zastosować przezroczyste półki i drzwi kabiny prysznicowej. Przeszklone i podświetlone od wewnątrz szafki sprawiają wrażenie mniej masywnych i zajmujących mniejszą powierzchnię. Również biała ceramika o opływowych kształtach daje wrażenie przestrzeni, czystości oraz porządku. Znakomitym pomysłem na zyskanie kilku centymetrów podłogi jest też zainstalowanie narożnego urządzenia kompaktowego.

Światło czyni cuda

Jeśli w łazience nie ma okna, warto wprowadzić doświetlenie z zewnątrz (przedpokój, sypialnia) przez postawienie półprzezroczystej ścianki z luksferów, która optycznie powiększy przestrzeń. Podobny cel osiągniemy także przez odpowiednie użycie sztucznego oświetlenia, które w małej łazience jest szczególnie ważne. Iluzję głębi i przestrzeni zapewni nam klika punktów świetlnych o zmiennym natężeniu. Mocne oświetlenie powinno znaleźć się przy umywalce i najlepiej z obu stron lustra lub tuż nad nim.

Łazienka w bloku

azienka_-koo_6_20121209_2058007163

Błoga cisza

Łazienki w blokach lub budynkach wielorodzinnych znajdują się na ogół w tym samym pionie, co niestety często powoduje, że słyszymy co w swojej łazience robią nasi sąsiedzi. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem urządzania łazienki zorientować się jakie są możliwości wyciszenia pomieszczenia tak, abyśmy mieli pełny komfort z jego korzystania. Nie należy jednak przeprowadzać prac nad izolacją akustyczną na własną rękę – niezbędna jest tutaj porada fachowca.

Ukryć rury

Tym, co najbardziej szpeci blokowe łazienki są rury i piony kanalizacyjne często biegnące w miejscach wyjątkowo widocznych. Niestety, nie zawsze możemy je schować w szafkach lub obudować glazurą.

Planując łazienkę, spróbujmy tak rozmieścić poszczególne sprzęty, by nawet odsłonięte rury nie rzucały się w oczy zaraz po wejściu do pomieszczenia. Warto się także dowiedzieć, na jakie zmiany pozwala spółdzielnia mieszkaniowa czy zarządca budynku – może się bowiem okazać, że bez większych problemów uda się ukryć kłopotliwe rury.

Najpopularniejszym sposobem zamaskowania rur instalacyjnych jest obudowanie ich terakotą. Całość tworzy wówczas coś w rodzaju przyściennej kolumny lub półki. Pamiętajmy, że zabudowa powinna zapewniać łatwy dostęp do rur, bez konieczności niszczenia okładziny.

Łazienka w domu jednorodzinnym

azienka_-koo_7_20121209_1812822391

Im większa, tym lepsza

Jeśli budujemy własny domek jednorodzinny, warto zaprojektować w nim jak największą łazienkę, nawet kosztem zmniejszenia innych pomieszczeń. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, idealnym rozwiązaniem jest salon kąpielowy, który będzie nam służyć nie tylko do zabiegów higienicznych, lecz stanie się prawdziwym miejscem relaksu po męczącym dniu.

W dużej łazience bez trudu zainstalujemy dwie umywalki, wannę, kabinę prysznicową, a także miskę ustępową i bidet. Doskonałym rozwiązaniem jest również wydzielenie miejsca, w którym można spokojnie odpocząć po kąpieli. Takie rozwiązanie wymaga oczywiście przestrzeni, dlatego decyzja o wielkości łazienki powinna zostać podjęta już na etapie projektowania i to nie na zasadzie “tam gdzie się zmieści”. Na szczęście w nowoprojektowanych domach łazienka nie jest już miejscem drugiej kategorii i posiada należną jej rangę.

Kilka łazienek

Duża łazienka z wydzielonymi strefami funkcjonalnymi ma same zalety. Jednak jeszcze więcej zalet mają dwie łazienki, dlatego w sytuacji w której planujemy oprócz “głównej łazienki” zrobić toaletę, można pomyśleć o rozbudowaniu jej. Nawet małe wnętrze, które przeznaczyliśmy na taką dodatkową toaletę można zaaranżować wstawiając na przykład kabinę prysznicową – zyskamy wówczas dodatkową łazienkę mogącą służyć choćby naszym gościom.

Otwarcie na świat

Dobrze jest też zaplanować łazienkę nie tylko z oknem, ale także z drzwiami wychodzącymi na taras – kabina prysznicowa ustawiona w pobliżu takich drzwi będzie wspaniałym źródłem ochłody dla osób przebywających na zewnątrz w upalne dni.

 

(Źródło: Koło)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here