[dropcap size=small]O[/dropcap]d czego zacząć? Aranżację wnętrza własnego mieszkania zaczynamy od podziału funkcjonalnego przestrzeni. O ile łazienka i kuchnia oraz strefa wejścia do mieszkania są zazwyczaj już z góry ustalone, to decyzja o tym, jak zorganizować resztę mieszkania, zależy tylko od nas.

- Reklama -


Pierwszą decyzją będzie wybór pomiędzy otwartą, wielofunkcyjną przestrzenią a zdecydowanym podziałem na zamykane pokoje.

Wizytówka mieszkania – strefa wejściowa

Nie każdy, kto zapuka do naszych drzwi, jest gościem, który wejdzie w głąb mieszkania, za to strefę wejściową mają szansę zobaczyć wszyscy. Najczęściej korytarz bezpośrednio za drzwiami wejściowymi jest pozbawiony okien, dlatego dobrze jest tu zastosować jasne kolory ścian, podłogi i mebli lub przynajmniej niektórych z tych elementów. Powinno tu również znaleźć się miejsce na odwieszenie i przechowywanie okryć, ale także na odłożenie torebki lub rękawiczek. Oczywiście niezbędnym elementem jest lustro, koniecznie dobrze oświetlone.

Wielofunkcyjna przestrzeń dzienna

Zwłaszcza w małych mieszkaniach korzystnym rozwiązaniem jest łączenie funkcji. Najczęściej dotyczy to pokoju dziennego, kuchni i jadalni, które pozbawione ścian działowych mogą z powodzeniem tworzyć jedną, otwartą przestrzeń. Ale i w takim układzie musimy wyodrębnić pewne strefy. Konieczne jest bezpośrednie sąsiedztwo kuchni z częścią jadalną. Część telewizyjno-wypoczynkowa usytuowana musi być tak, aby przestrzeń między oglądającymi a telewizorem nie kolidowała jednocześnie ze strefą komunikacji. Ważne jest też, aby telewizor (nawet plazmowy) nie stał ekranem w stronę okna – to pogarsza widoczność obrazu.

[column size=one_half position=first ]

umeblowanie_1zle

Układ niekorzystny – przecinanie się traktu pieszego łączącego korytarz z częścią kuchenną. To najbardziej uczęszczana „trasa” w mieszkaniu, więc oglądanie telewizji będzie przerywane irytującymi spacerami pozostałych domowników.

[/column]

[column size=one_half position=last ]

umeblowanie_1dobrze

Podział mieszkania z uwzględnieniem konieczności usytuowania strefy telewizyjno-wypoczynkowej poza strefą kuchni oraz poza traktem łączącym korytarz z częścią kuchenną. To o wiele lepszy układ – nie tworzą się konfliktowe sytuacje.

[/column]

 

[column size=one_half position=first ]

umeblowanie_2zle

Niewygodna sytuacja – trakt pieszy w stronę balkonu przecina strefę telewizyjną. Poza tym otwarte drzwi balkonu będą dodatkowym utrudnieniem – miejsce na kanapie pod ścianą będzie wyłączone z użytkowania.

[/column]

[column size=one_half position=last ]

umeblowanie_2dobrze

Lepszym rozwiązaniem będzie podział na strefy widoczny powyżej. Wygoda ogądania telewizji z niczym się nie kłóci, a dodatkowo można mieć telewizor na widoku również w części kuchennej.

[/column]

 

W niedużych mieszkaniach warto również wykorzystywać przestrzeń, jak tylko to możliwe – piąć się z półkami w górę, zagospodarowywać wnęki i załamania ścian.

Poprzez odpowiednie umeblowanie można również uzyskać różne efekty:

 • ciąg niskich mebli przy ścianie poszerzy ją optycznie i nada przestronności
 • wysoki pionowy element skróci pokój lub wydzieli w nim jakąś strefę
 • ażurowy regał postawiony w poprzek podzieli pomieszczenie na strefy bez zbędnego szatkowania przestrzeni ścianami.

 

Bez względu na to, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w małym mieszkaniu, należy zachować podział na strefę dzienną i nocną – lub inaczej publiczną i intymną. Każdy człowiek potrzebuje chociaż odrobiny prywatności. Najczęściej projektujemy więc sypialnię jako osobne, dające się zamknąć pomieszczenie. Najlepiej, jeżeli możemy sobie pozwolić na łóżko z materacem – jest dużo wygodniejsze i nie wymaga codziennego, mozolnego składania i rozkładania. Powinno się też znaleźć miejsce na szafę – to przede wszystkim tu lub w przyległej garderobie będzie przechowywana większość ubrań – poza wierzchnimi okryciami. Kolorystyka sypialni jest sprawą indywidualną i powinna wynikać z naszych indywidualnych upodobań – ma to być miejsce gdzie będziemy się czuć komfortowo w otoczeniu ulubionych kolorów i surowców. Należy jednak pamiętać, że jasne i ciepłe kolory sprzyjają wypoczynkowi.

Łazienka – proste reguły
Będziemy czuć się w swojej łazience dobrze, jeżeli zachowamy poniższe zasady:

 • konieczny jest łatwy i w miarę możliwości zlokalizowany blisko drzwi dostęp do umywalki – to najczęściej odwiedzany w łazience „mebel”;
 • sanitariaty, które mają odpływ blisko podłogi (sedes, brodzik i wanna), powinny znajdować się jak najbliżej pionu kanalizacyjnego. To bardzo ważne, ponieważ przy połączeniu sanitariatu z pionem dłuższym niż 1 m – dla sedesu i ponad 3 m
 • dla pozostałych urządzeń konieczne będzie wykonanie dodatkowego pionu odpowietrzającego oraz tzw. rewizji (umożliwiającej wyczyszczenie rury);
 • meble łazienkowe muszą być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i temperaturę;
 • wykorzystajmy przestrzeń pod umywalką, za lustrem i nad pralką na szafki, w których będziemy przechowywać środki czystości i kosmetyki – ułatwi to zachowanie porządku;
 • oświetlenie dobrze jest rozdzielić na główne oraz pomocnicze, które powinno się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie lustra;
 • wybierajmy lampy przeznaczone do pomieszczeń tzw. mokrych, odporne na wilgoć. Stosowanie niewłaściwych lamp może doprowadzić do spięć i zniszczenia instalacji, wymagającego nawet kucia płytek.

Kuchnia – królestwo stref

Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej obwarowanym zasadami. Aby dobrze ją urządzić, trzeba wyznaczyć poszczególne strefy:

 • przechowywania,
 • przygotowywania posiłków,
 • zmywania,
 • gotowania wraz z pieczeniem i smażeniem.

Strefy przygotowywania, zmywania i gotowania muszą być zlokalizowane blisko siebie, natomiast przechowywanie może już być luźniej związane z pozostałymi funkcjami. Ważne jest wyznaczenie blatu roboczego o wystarczającej wielkości (co najmniej 80 cm szerokości) w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu i z dobrym oświetleniem.

Nowa funkcja – miejsce do pracy
Coraz częściej pracujemy w domu i dlatego konieczne jest wydzielenie odpowiedniego miejsca dla tej funkcji. Musi ono być spokojne, na uboczu, jak najdalej traktu komunikacyjnego i najlepiej z dostępem do światła dziennego, ale tak, żeby nie raziło w oczy. Najkorzystniejsza lokalizacja jest w pobliżu okna od strony północnej. Osoby praworęczne powinny ustawiać biurko lewym bokiem do okna – wtedy prawa ręka nie rzuca cienia na powierzchnię pracy.

Projektowanie w 7 krokach:

 • podział na strefy funkcjonalne, wyznaczenie usytuowania ścian, wnęk itp.,
 • wyznaczenie punktów świetlnych, włączników gniazdek – układ elektryki w mieszkaniu,
 • wybór materiałów na podłogę,
 • dobór kolorów ścian i oraz materiałów wykończeniowych ściennych (płytek, laminatów),
 • wybór sanitariatów łazienkowych, sprzętu AGD,
 • dobór odpowiednich mebli – o właściwych gabarytach i funkcjach, wybór lamp,
 • wybór elementów dekoracyjnych: karniszy, firan, rolet, poduszek, roślin itd.

Najczęstsze błędy projektowe:

 • złe i niefunkcjonalne rozlokowanie sanitariatów w łazience,
 • przemieszanie stref mieszkania i kolizje komunikacji ze strefami (np. przejście do kuchni pomiędzy kanapą a telewizorem),
 • usytuowanie telewizora w stronę okna,
 • niewłaściwe rozmieszczenie stref w kuchni i zbyt mała przestrzeń robocza,
 • przechowywanie odzieży poza bezpośrednim dostępem z sypialni,
 • brak miejsca w korytarzu na odzież i odkładanie podręcznych rzeczy, takich jak torebka, rękawiczki czy czapka.

 

źródło:www.szynaka.pl
wizualizacja: www.daymonstudio.pl