Biblioteka na Poziomie jest spersonalizowaną filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jest obiektem wyjątkowym w wymiarze społecznym, ponieważ oprócz funkcji bibliotecznej pełni również funkcję osiedlowego domu kultury. Mieszkańcy dzielnicy Szerokie w Lublinie od lat 50′ nie posiadali placówki kulturalno-oświatowej i wielokrotnie zwracali uwagę na ten problem.

- Reklama -


Nowoczesna i wielofunkcyjna biblioteka jest odpowiedzią na ich potrzeby. Projekt zakładał stworzenie eleganckiego, nowoczesnego i jasnego openspace’u z elementami „soft loft”. W bibliotece zaprojektowaliśmy wiele nowoczesnych funkcji integrujących lokalną społeczność, takich jak: przestrzeń ze stanowiskami komputerowymi, pomieszczenie z audiobookami, strefę projekcyjną (gdzie można organizować zabawy dla dzieci oraz spotkania autorskie) czy kąciki dla dzieci ukryte wewnątrz regałów.

Współczesne biblioteki potrzebują przestrzeni multifunkcjonalnych, czyli takich, które posiadają zdolność adaptacji zależnie od potrzeb. Wiedząc to staraliśmy się zaaranżować wnętrze tak, aby dawało możliwość swobodnego i nieograniczonego sposobu użytkowania. Kreatywnemu zespołowi bibliotekarzy pozwala to na dynamiczne dopasowywanie aktywności bibliotecznych do potrzeb coraz bardziej wymagających czytelników. Dla użytkowników ceniących sobie spokój i pewną izolację, zostały stworzone wnęki w regałach
z pojedynczymi siedziskami. Dają one odrobinę prywatności i kameralności podczas obcowania z książkami.

Największym wyzwaniem była stosunkowo nieduża powierzchnia biblioteki. Całkowity metraż to około 310 mkw, po odjęciu sanitariatów, pomieszczenia socjalnego oraz administracyjnego, efektywnej przestrzeni do zagospodarowania pozostało około 250 mkw.
W tej sytuacji naturalnym rozwiązaniem było zastosowanie antresoli w celu zwiększenia dostępnej powierzchni. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie dwóch antresol, pierwszej bezpośrednio na regałach i pomieszczeniem do odsłuchu audiobooków, a drugiej w przestrzeni prefabrykowanej więźby dachowej. Więźba ta nie była przygotowana na takie rozwiązanie, więc antresola wysoka musiała zostać wykonana na samonośnej konstrukcji stalowej, która dodatkowo nadała wnętrzom industrialno-loftowego charakteru. Kiedy pojawił się pomysł stworzenia antresol, powstało kolejne wyzwanie: jak rozwiązać problem braku miejsca na schody? Wtedy to zgodnie z ideą multifunkcjonalności postanowiliśmy regałom nadać kolejną funkcję. Oprócz tradycyjnej (magazynowania książek) i dodatkowej (w postaci „norek” dla dzieci), nadaliśmy regałom nową bardzo prozaiczną funkcję, schodów. Anteresole były też bezpośrednią inspiracją do nadania bibliotece dwuznacznej nazwy.

Istotnym aspektem dla nas, projektantów był również detal, który w zamierzeniu miał być prosty, ale jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Po otwarciu biblioteki okazało się, że małe dzieci, czasem na wiele minut zastygały zaciekawione przy szklanych przeźroczach w podłodze antresoli niskiej, zaglądając do pomieszczenia z audiobookami. Nieprzypadkowo barierki schodów oraz antresoli są szklane. Zależało nam aby nie stanowiły bariery wizualnej w przestrzeni, a jedynie były zabezpieczeniem. W Bibliotece na Poziomie bardzo efektownym detalem jest sama konstrukcja budynku, konkretnie więźba dachowa (prefabrykowana), która wyeksponowana w odpowiedni sposób nadaje wnętrzom przyjemnego rytmu, a z pewnej perspektywy wprowadza nawet dynamikę. Wdzięcznym detalem jest również zieleń. Nawet ta sztuczna, bo dała możliwość zastosowania w trudnym środowisku, a biblioteka ze względu na klimatyzację oraz niższą wilgotność powietrza takim środowiskiem właśnie jest. Sztuczna zieleń pozwala na niestandardowe formy oraz kształty jak również kolorystykę. W Bibliotece na Poziomie zieleń nie została potraktowana dosłownie, a bardziej jako metafora: zielone kule, fioletowy mech czy liściaste wstawki między książkami.

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane aspekty, Biblioteka na Poziomie charakteryzuje się wysoką innowacyjnością. Mimo, że od otwarcia minęły prawie 3 lata, nieustannie jestem zapraszany przez środowiska bibliotekarskie (w tym na zaproszenie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich) na różnego rodzaju konferencje i webinary m.in. „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje.” aby opowiadać o Bibliotece na Poziomie jako bibliotece szanującej jej tradycyjny aspekt jednocześnie otwierającej się na nowe funkcjonalności i nowe potrzeby współczesnego czytelnika.

Jesteśmy jedyną pracownią w Polsce, która stworzyła wewnętrzny system projektowania bibliotek oparty na analizach potrzeb użytkowników oraz na informacjach zebranych bezpośrednio od bibliotekarzy na organizowanych przez nas spotkaniach ze środowiskiem bibliotekarskim. Elementami, które zawsze znajdują się w zakresie naszych projektów bibliotek są logo oraz nazwa. Osobiście uważam, że nazwa jest jak imię, a logo niczym twarz takiej biblioteki, przez co lokalne społeczności chętniej i łatwiej utożsamiają się z takim miejscem. Indywidualny charakter nadany poprzez logo oraz nazwę sprawia, że wyróżnia się ona spośród kilkudziesięciu ponumerowanych filii, oraz skupia wokół siebie społeczności, które czują większą więź.

- Reklama -
ŹRÓDŁOGK Atelier
Poprzedni artykułPłytki ścienne Monoblock od Opoczno w kolorach roku 2021
Następny artykułBo liczy się wnętrze – wysuwane Extendo jako alternatywa do tradycyjnych półek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj